Яка кількість передач на велосипеді краще

Обговорюємо нові та бу велосипеди. Ремоно та обслуговування.
Відповісти
Аватар користувача
admin
Адміністратор сайту
Повідомлень: 841
З нами з: 07 квітня 2022 11:30
Звідки: Львів

Яка кількість передач на велосипеді краще

Повідомлення admin »

Нашим батькам в роки їхньої юності і не снилося, що велосипед може бути багатошвидкісним. Такі новинки існували в той час тільки на Заході: в середині ХХ століття велосипед із зірочками на передньому і задньому колесі був спроектований в Італії винахідником Тулліо Компаньолі.

Число шестерень зростала від десятиліття до десятиліття, і сьогодні (в окремих моделях для велогонок) перевалює за 10. Але чи завжди багато значить добре? Щоб зрозуміти, скільки швидкостей у велосипеда краще, потрібно розібратися, в яких випадках вони полегшують життя велосипедиста, а в яких - тільки ускладнюють.

Вся справа в зірках
Кількість зірок безпосередньо залежить від типу велосипеда. Зазвичай на шосейники дві, а на гірських велосипедах три провідні зірки, але є і виключення. При цьому є й додаткові зірки: приміром, на шоссейники встановлюють по 3 і по 7-10 шестерень на переднє і заднє колесо відповідно. Щоб визначити загальну кількість передач, потрібно перемножити число зірок на обох колесах. Легко визначити, що їх кількість на сучасних шосейних байках варіюється від 21 до 30. Міські велосипеди часто обладнані п'ятьма шестернеми ззаду і двома попереду. Десяти швидкостей для них буде більш ніж достатньо. Більшість сучасних Сітібайки оснащені сім'ю стартовими передачами. Не потребують великої кількості швидкостей і дитячі велосипеди.
Зображення
Для чого потрібні
Перемикаючи швидкості на велосипеді, ми перекидаємо ланцюг зі зірочки на зірочку і міняємо каденс, тобто частоту обертання педалей з урахуванням сили, необхідної для їх натискання. Варіюючи передавальне число між педалями і колесом, ми і можемо змінювати тиск на педалі. Для того щоб енергія в процесі обертання розподілялася рівномірно, ми і включаємо різні передачі.

Під час їзди по сільській місцевості, на крутих підйомах або спусках велосипедист змушений крутити педалі на великій швидкості. Один, два, три рази це можна виконати без ризику для здоров'я, але постійні експерименти над організмом можуть привести до серйозних проблем з судинами. Що можна зробити? Включити максимально низьку швидкість. Велосипед поїде повільніше, зате навантаження на м'язи і судини зменшиться за рахунок швидкості обертання педалей.

При спуску швидкість, навпаки, потрібно буде збільшити. Вам доведеться докласти трохи більше зусиль, але велосипед прискориться і піде рівніше. Для їзди по рівній поверхні в місті зазвичай вибирають середні швидкості, при цьому ланцюг натягується рівномірно, а навантаження розподіляється між групами м'язів.

Виходить, що багатошвидкісна система з гідністю проходить наступні випробування:
підйом на круті пагорби;
різкий спуск з пагорбів;
подолання високих бар'єрів;
їзда по піску, бруду, бездоріжжю.
Узагальнюючи сказане, можна підсумувати: передачі необхідні для економії м'язової енергії на різних ділянках шляху. Саме тому питання про кількість швидкостей безпосередньо залежить від того, на якому велосипеді і якими шляхами ви збираєтеся їздити.

Перемикачі
Для того щоб переключити швидкості, досить повернути або потягнути перемикач на кермі. Перемикачі (вони ж манетки) бувають декількох видів:

обертальні (швидкості перемикаються при повороті ручки);
ричажковий (на кермі розташовані спеціальні важелі для перемикання швидкостей);
гріптшіфтовие (ручку слід обертати від себе або до себе);
важелі для пальців (один важіль змінює швидкість на меншу, інший - на велику).
Стоять всі ці пристрої приблизно однаково, останні винайдені недавно і обійдуться вам трохи дорожче.
Зображення
Жити на повній швидкості
Скільки б швидкостей ви не вибрали, кожній зірочці відміряно свій термін служби. Продовжити життя системі перемикання швидкостей, в яку входять ланцюг, касета, шестерінки і педалі, може кожен велолюбитель.

Досить запам'ятати кілька правил.
Намагайтеся не перемикати передачі на підйомах. Виберіть першу швидкість для обох зірок і тримайте її до кінця підйому.
Після підйому або спуску при виїзді на гладку поверхню траси не забувайте повернути перемикач на середню швидкість.
Швидкість можна змінювати, лише коли педалі крутяться, тобто коли велосипед на ходу. Інакше ланцюг швидко зноситься.
Різниця між шестерінками ланцюга не повинна бути вище 4. Якщо ставити максимальну швидкість на одну зірку і максимальну - на іншу, ланцюг сильно розтягнеться і зламається вся система.
Не забувайте вчасно доглядати за ланцюгом. Якщо велосипед використовується у відносно комфортних умовах, ланцюг досить просто протирати сухою ганчіркою і покривати мастилом для велоцепей. Якщо практикується їзда по бездоріжжю, перед тим, як змастити ланцюг, його потрібно буде промити спеціальною сумішшю або звичайним бензином.
Завершуючи розмову про кількість швидкостей, хочеться відзначити, що комфорт їзди - річ дуже і дуже індивідуальна. Комусь недостатньо і 28 швидкостей, а комусь приємно кататися по доріжках парку, не обтяжуючи себе думками про передачі. Прогулянки, велопоходи, їзда на роботу або професійний велоспорт - все залежить від ваших цілей.
Автор статті https://velo.katalog-lviv.org.ua


Відповісти

Повернутись до “Велосипеди”